10 filmov o barmanoch a pre barmanov, ktoré vám môžu byť inšpiráciou

0
723

Veľa z nich sa stalo inšpiráciou pre terajšie slovenské barové hviezdy. Každý nimi začínal (minimálne jedným z nich) a snažil sa z nich (neho) čerpať čo najviac. Pretože v tom čase internet nebol až tak bohatý na informácie ako dnes. Reč je o filmoch s barovou tématikou. Ktorých 10 filmov by ste si mali určite pozrieť?

10. The Big Lebowski

I keď zápletka samotného filmu o chlapíkovi, ktorý je lenivý a zhodou okolností pri zámene mien aj vyhlasovaný za veľkého boháča, je trocha iná, vystupuje tu jeden známy koktejl, ktorého milovníkom je práve hlavná postava, Jeff “Dude” Lebowski (Jeff Bridges). White Russian. Komédia, v ktorej sa určite zasmejete na americkom humore a naviac sa naučíte pripravovať kvalitný White Russian koktejl.

9. The Cleveland Show alebo The Simpsons

Jedno alebo druhé, oba sú v niečom rovnaké. Ak sa pozrieme na tieto americké známe animované komediálne seriály zistíme, že hlavný hrdinovia trávia až moc veľa času  v krčme. Toto miesto plné piva sa stáva centrom riešenia rôznych problémov a hlavných dejových zápletiek. Čo si však z týchto seriálov zobrať? Že aj keď sú podniky staré, zničené, nečisté a ošarpané, koniec koncov v pohári je vždy perfektne načapované pivo. Už len keby sa týmto inšpirovali slovenské krčmy…

8. North by Northwest

Hoc ide viac o zlého agenta ako povolanie barmana, Leonard (Martin Landau’s) sa v jednej scéne snaží pripraviť niekoľko nápojov pre Rogera O. Thornhilla (Cary Grant). Druhý z nich je až moc alkoholický, vzhľadom na to, že ho donútia vypiť fľašu bourbonu na ex. Jasné, že sa ho snažia zabiť ale vy by ste neocenili toľkú veľkorysosť ponuky alkoholu? 😉

7. Hey Bartender

Steve, bývalý mariňák vojakov USA, ktorý utrpel život ohrozujúce zranenie tesne pred jeho nasadením do Iraku, obracia svoje zameranie. Stáva sa z neho barman v Employees Only – v jednom z najlepších koktejlových barov v New Yorku. Na druhej strane stojí Steve “Carpi” Carpentieri, bývalý riaditeľ banky, majiteľ Dunville’s baru, stojaceh oan rohu svojho rodného mesta Westport v Connecticute.
“Hey Bartender” zachytáva vzostupy a pády týchto dvoch barmanov, pretože každý sa usiluje uspieť so svojou vlastnou značkou. Príbeh sa ďalej odvýja z ich dlhých nocí za barom do skorých ranných hodín a ich skúsenosti, ktoré tu získajú a pretavia na neskoršom vyhlasovaní najlepších barmanov, Tales of the Cocktail v New Orleans.

6. Barfly

Barfly alebo tiež v preklade Barový povaľač či štamgast ako sa tento film distribuoval do našich slovanských krajín, je v podstate komediálna dráma z pera Charlese Bukowskiho. Vo filme je vyrozprávaný príbeh alkoholika, ktorého život sa točí okolo krčiem a podnikov v Los Angeles. Mike Rourke tu hrá rolu opileckého básnika Henryho Chinaskiho, ktorý sa zoznámi s alkoholičkou Wendy (Faye Dunawayová). Ich spoločným životným cieľom sa stane opiť sa k smrti. Kde viac vidieť barové prostredie v USA z roku 1987 ako v tomto filme plnom alkoholikov a alkoholizmu?

5. Casablanca

Je vojnová doba, Druhá svetová vojna. Američan Rick Blaine práve rozbieha v Casablance nočný podnik. Toto neokupované územie Maroka sa v dobe vojny stalo prestupnou stanicou pre utečencov a členov odboja, ktorí sa snažia utiecť z Európy. Rickov bar sa stáva centrom nočného života, kde sa okrem pitia vybavujú dôležité obchody, predávajú víza, dokumenty i informácie. Tento Oscarový film vám ukáže aj druhú stránku barového priemyslu. Kedysi  boli tieto podniky dôležitým spoločenským centrom. Toto treba určite vidieť!

4. Keeping the Faith

Mnoho ľudí hovorí, že barman sa delí na dve časti – jedna polovica sú alchymisti a druhá terapeuti. Paulie vyniká v oboch. Aj keď gro celého filmu je o láske, časť je venovaná práve barovej scéne. V tej sa kňaž Edward, ktorý je zamilovaný do ženy, vyplakáva v bare pri poháriku známej írskej whisky barmanovi Pauliemu. Krásna ukážka toho, že barman musí vedieť oveľa viac ako len miešať koktejly.

3. Bartender

Animovaný film z Japonska, odohrávajúci sa v rovnakej lokalite, presnejšie v temných uličkách Tokya. Miestom deja je bar Edenhall, do ktorého vedú ťažké dvere. Barman Sasakura Ryuu je príjemným spoločníkom, ktorý hostí okúzli nie len svojimi drinkami, ale tak isto aj pozornosťou, pohostinnosťou a trpezlivosťou počúvať druhých. V každom jedneom príbehu seriálu je zahrnuté aj rozprávanie o vybranom drinku. Na jeho konci sa diváci dozvedia recept a ako ho pripraviť. Skvelá výučba drinkov, spojena do psychologického okienka, ktoré každý barman musí ovládať. Nie nadarmo je Japonsko veľkou inšpiráciou mnohých (aj slovenských) barmanov.

2. Cocktail

Hlavnou postavou je mladý a ambiciózny Brian (Tom Cruise). Vždy sníval o kariére, ktorá mu prinesie moc, vzrušenie a veľa peňazí za krátky čas. Keď sa mu však dlhodobo nedarí zohnať lukratívne miesto, nastúpi na pozíciu barmana. Čoskoro zistí, že to nebola až tak zlá voľba.
Snáď film, ktorý inšpiroval veľkú časť barmanov na Slovensku. Každý chcel vedieť fitny falir bartendingu, ktoré sa Brian naučil ako pomocník v bare Douga Coughlina (Bryan Brown). Nechýbajú samozrejme jedinečné finty ako oblbnúť zákazníka a čo najrýchlejšie a najviac na ňom utržiť. Film vás prevedie New Yorkom aj Jamajkou, uvidíte biedu aj luxus, lásku, neveru aj hádky. Ale hlavne veľa fínt v bare a veľa pestrofarebných koktejlov, ktoré boli v tom čase veľkým hitom.

1. Cheers

V preklade ,,Na zdravie” je seriál, ktorý sa odohráva v prostredí baru s rovnakým názvom. Jeho majiteľom je playboy Sam Melone (Ted Danson), ktorý ma slabosť na letušky. Hlavnými štamgastmi baru sú Samoví kamaráti s nudným životom, ktorí sa tak pri poháriku alkoholu snažia zabudnúť na každodenné problémy. Divák sa tu stretne so zamestnancami baru, ktorí sú vyskladaní z naozaj zaujímavých typov: jednoduchý a vtipný Woody (Woody Harrelson), protivná čašníčka (ktorá túži po majiteľovi domu, v ktorom sa bar nachádza) či Rebecca (Kirstie Alley), ktorá síce v bare pracuje ale túto činnosť ju ešte nikto nikdy nevidel vykonávať.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here